i love naked prochazky bezsrstych plemen psu

Foto z prvního ročníku Víkendu bezsrstých plemen psů, který se konal na Seči, kde jsme oslavili taktéž první Mezinárodní den bezsrstých plemen psů. 

Foto: Marek Matík

i love naked

Jak jste přišla k chovatelství? 

Už mnohokrát jsem nad slovem chovatel a chovatelství přemýšlela. No řekněte, kdo z nás milovníků psů si v je náručí či na klíně rád nepochová, že…? 🙂
Já se do rodiny pejskařů přímo narodila a jak se říká „krev není voda“ a tak jsem stejně jako moji předkové psy doslova posedlá. Mezi psy jsem vyrůstala a byli mi vždy těmi nejvěrnějšími parťáky, posluchači dětských starostí, komplici při zlobení a nyní především průvodci životem a moudrými učiteli, kteří vědí co je v životě opravdu důležité. Mou chovatelskou náručí prošlo několik čistokrevných a výstavních psů různých plemen, včetně jednoho „voříška“. Ale propadla jsem kouzlu naháčů a především amerických bezsrstých teriérů.

 

  • Proč jste si vybrala zrovna …..  plemeno?

Na střední škole moje srdce doslova vzplálo k psím naháčům. Tehdy bylo nejobvyklejší bezsrsté plemeno čínský chocholatý pes. Připomínali mi malé koníky, kontrast elegantního těla a chocholky mi učaroval. Za pár let už jsem doma v náručí chovala malou psí holčičku s čírkem na hlavě – Kiwi. Mimochodem, jedním z důvodů pro pořízení naháče byl i častý výskyt alergií v naší rodině. Naháči sice mohou být pro alergiky skvělou alternativou, ale je lepší to ověřit dostatečným kontaktem. Když jsem se rozhodla, že naši smečku obohatí další psí člen, měla jsem tou dobou již diagnostikovanou alopecii (ztrátu vlasů). Naháč byla jasná volba! A naháči jsou mým tématem. Nejednou jsem dostala zpětnou rekaci, že se náš příběh stal inspirací někomu, kdo řeší podobnou životní situaci. 

  • Věnujete se nějakým aktivitám se svými psy a jakým? 

Se svými psy trávím veškerý svůj volný čas a někdy je beru s sebou do práce, kde je díky mým báječným kolegům atmosféra dogfriendly. Celoročně výletíme po celé ČR a občas zavítáme do zahraničí, třeba k moři či na zahraniční výstavu. Turistika se psem je naší vášní. V létě jsem já i moji psi rádi nejen v přírodě, ale hlavně u vody a břehy pozorujeme z paddleboardu.

Pravidelně organizuji setkání milovníků bezsrstých plemen psů, ve většině případů se jedná o procházky, ale také o víkendové pobyty, soutěže, ale také online události, jako například Tajný ježíšek. Součástí těchto akcí jsou ukázky sportů a edukativní složka, například první pomoc pro psy, nebo poradna s psím psychologem. Akcí se účastní nejen majitelé naháčů, jejich přátele s pejsky jiných plemen, ale také všichni ti, kteří chtějí psy bez srsti pohladit, poznat a třeba vyzkoušet, jestli na ně nemají alergii. I love naked je především přátelská platforma pro milovníky bezsrstých plemen psů. Oblast, která spojuje.

 

  • Co považujete za Váš největší kynologický úspěch?

Kromě několika výstavních úspěchů a úžasné komunity kolem I love naked, díky které se nám podařil dokonce zápis do České knihy rekordů – Nejvíve psů bezsrstých plemen na jenom místě, se aktuálně raduji z knihy, která nově vyšla v nakladatelství JAS a pojednává o plemenech psích naháčů a především o plemeni americký bezsrstý teriér. Doufám, že se stane součástí výbavičky nových majitelů štěňátek.

Ale za svůj největší kynologický úspěch bezesporu považuji, že mám zdravé a šťastné psy. V létě 2022 jsem si přivezla fenku amerického bezsrstého teriéra z Ukrajiny, nemusela jsem se rozhodovat dlouho – spojení příjemného s užitečným. Pomyslela jsem si „Pejskové za nic nemůžou.“ Naše parta se tedy opět rozrostla a funguje – to je úspěch.

i love naked horová

Organizátorka akcí Renata Horová se svými fenkami Sofi a Tao.

Foto: Jan Šimeček

i love naked horová

Šlofíček, Sofinka konečně doma
Foto: Jan Šimeček

i love naked horová

Hezké odpoledne v parku
Foto: Jan Šimeček

i love naked

S Tao, foto na obálku pro časopis Naše rodina.
Foto: Miroslav Martinovský

i love naked prochazky bezsrstych plemen psu

Naháčků není nikdy dost 😀
Foto: Jan Šimeček

i love naked marek matík

Dáreček od přátel z komunity I love naked. Autorkou ilustrace je Aneta Vančatová.
Foto: Marek Matík

i love naked paddleboard

S Tao na paddleboardu
Foto: Marek Matík

i love naked

Vánoce u nás doma, Kiwi, Tao, Sofi

i love naked

Na návštěvě u Alenky, mazlení stěňátek čínských chocholatých psů 
Foto: Jan Šimeček