Renata Horová Psí naháči Bezsrstá plemena psů v médiích

I love naked
Procházky bezsrstých plemen psů, vznikly jako první pravidelná setkání milovníků všech plemen naháčků. První setkání se konalo v roce 2018. Postupně se aktivity I love naked rozšířily na online akce (soutěže, přednášky o genetice, Tajného ježíška), společné víkendy a dokonce vznikl Mezinárodní den bezsrstých plemen psů.
Na víkendových akcích si mohou účastníci vyzkoušet paddleboarding se svým psem. Náplň tvoříme jak zábavnou, tak edukativní. Navštívil nás RNDr. František Šusta, PhD., psí psycholog Ing. Pavel Bradáč a Bc. Kateřina Šponarová, která nám ukázala první pomoc psům. Účastníme se také besed pro děti, např. v Jincích jsme dětem představili bezsrstá plemena psů a povídali si o tom, jak se psy komunikovat a povídali si o rizicích koupě pejska z množírny atp. Dokonce se nám podařil zápis do České knihy rekordů Nejvíce psů bezsrstých plemen na jednom místě. Každý rok připravujeme pro naše příznivce barevný kalendář s fotkami z našich setkání a z fotografií, které nám majitelé naháčů sami zašlou. V spolupráci s OkkI vznikla kolekce psích oblečků a šátečků s originálním potiskem na kterém jsou vyobrazena bezsrstá plemena psů. Komunita, která kolem akcí vznikla společně pomáhá a to především organizaci Psí senioři v Nouzi, v roce 2023 jsme přispěli jedenácti tisíci na operace fenky bígla Pixie. Je úžasné, jak se přes všechen kynologický „folkor“ dokáží příznivci naháčů semknout v řešení těžkých situací, jako je třeba ztráta psa. Bez skvělých lidí a přátelských vztahů by to nešlo.

Renata Horová
Organizuje akce komunity I love naked a stále přichází s novými nápady, jak potěšit příznivce unikátních bezsrstých plemen psů. Je autorkou knihy Temperamentní optimista Americký bezsrstý teriér, která pojednává o čtyřech nejznámějších plemenech naháčů. O čínském chocholatém psovi, mexickém naháči, peruánském naháči a především o zcela odlišném plemeni, americký bezsrstý teriér. Text se věnuje jejich historii, vzhledu, povahám i péči o ně. Jednotlivá bezsrstá plemena psů mají totiž svá specifika. Kniha je vhodnou součástí výbavičky nových majitelů psích naháčů, nebo může fungovat jako seznámení se světem naháčů pro zájemce o štěňátko. Renata mimo jiné publikuje články, které se věnují zejména bezsrstým plemenům. Renata je profesí architektka a aktivity spojené se psy má především pro radost: „Vše kolem psů je mou vášní“.

Propagace bezsrstých plemen
„Jsem ráda, když mohu veřejnosti představit naháče. Vyvrátit stále opakované mýty a vyzdvihnout jejich přednosti a jedinečnost.  Jsem si vědoma, že plemena, která se stanou módními, bohužel často získají nechtěnou pozornost osob s jednostranným obchodním záměrem. Tomuto faktu přispívá především vysoká cena, za kterou mohou „módní štěňátko“ prodat. A aby byl zisk vyšší, tak takový chovatel minimalizuje veškeré investice, což je bohužel cesta k pejskům bez průkazu původu.

Mou snahou je zvýšení povědomí o potřebách těchto psů, aby si je pořídili opravdu informovaní zájemci. Věřím, že i tak lze přispět k blahu psích naháčů.  Ačkoliv kolem chovu všech plemen psů vznikají různé zájmové okruhy, moje aktivity jsou nezávislé, protože pevně věřím že zájem plemene a psů musí být nadřazen zájmu a ambicím jednotlivců. Svou snahou zvýšit povědomí o bezsrstých plemenech podporuji všechny chovatele a věřím, že nakonec všichni tyto psy milujeme a chceme pro ně to nejlepší možné.“

Unikátní psi
Naháči jsou plemena, která mohou některým alergikům umožnit žít se psem. Alergie na psy, ale není jen alergií na srst, ale také na sliny a kožní epitely. Proto je vhodné před pořízením naháče ověřit reakci organismu dostatečným kontaktem. Ale pozor, lepší je mít pro každý případ po ruce antihistaminika. Čistější domácnost bez chlupů je bezesporu výhodou, avšak neměla by být jedinou motivací pro pořízení naháče. Většina naháčů nepotřebuje žádnou speciální úpravu srsti a její absence psům nečiní žádné výrazné obtíže. Výjimkou je plemeno čínský chocholatý pes, kde raději počítejte s péčí o jeho choholky. V případě nutnosti úprav srsti čínského chocholatého psa je ideální zvolit šetrnou úpravu a psa při ní nestresovat. S dotazy ohledně péče o naháče by měl novým majitelům poradit chovatel z rodné chovatelské stanice, v jeho zájmu je blaho odchovů.

Rychlé vyvenčení v chladném počasí zvládne pes i bez oblečku. Naháče je lepší na dlouhou procházku v mrazivém počasí obléci, svou roli hraje i míra pohybu (při vyšší aktivitě bude stačit lehčí obleček). Záleží na tom, v jaké je pejsek kondici a do jaké míry je otužilý. Naháči se úspěšně chovají i v chladných oblastech. Existenci naháčů tisíce let bez jakékoliv pomoci lidí můžeme považovat za důkaz jejich životaschopnosti. Je možné, že u nich bezsrstost vznikla i jako nějaká evoluční výhoda v konkrétních podmínkách. U původních plemen CIN, MEN, PEN způsobuje lysost stejná genetická mutace, úplně jiná genetická mutace způsobuje lysost ABT. O rozdílech těchto psů se dočtete v knize Temperamentní optimista americký bezsrstý teriér.

 

americký bezsrstý teriér i lovenaked prochazky bezsrstých plemen psů marek matík
americký bezsrstý teriér i lovenaked prochazky bezsrstých plemen psů marek matík

Renata Horová a její Sofi.
Foto Marek Matík

česká televize pořad dobré ráno i love naked renata horová a eva voslářová

Fotografie z natáčení pořadu Dobré ráno.
„Děkujeme České televizi za možnost představit divákům bezsrstá plemena psů. Ve vysílání bylo možné vidět plemeno #mexickynahac ve standardní velikosti a plemeno #americkybezsrstyterier (mladá fenka).
Jsem nesmírně ráda, že s účastí v pořadu souhlasila paní Eva Voslářová. Bylo mi ctí.“

Po kliknutí ZDE se spustí přehrání celého pořadu.

Snídaně s Novou I love naked psí naháči Dana Morávková, Jan Čenský, Renata Horová

Vidět jste nás mohli také v pořadu Snídaně s Novou, kde jsme byly tajnými hosty.

xolo mexický naháč střední i love naked renata horová

Kiwi pejsek mexického naháče ve střední velikosti.

i love naked prochazky bezsrstych plemen psu

Foto z prvního ročníku Víkendu bezsrstých plemen psů, který se konal na Seči, kde jsme oslavili taktéž první Mezinárodní den bezsrstých plemen psů. 

Foto: Marek Matík

i love naked

Jak jste přišla k chovatelství? 

Už mnohokrát jsem nad slovem chovatel a chovatelství přemýšlela. No řekněte, kdo z nás milovníků psů si v je náručí či na klíně rád nepochová, že…? 🙂
Já se do rodiny pejskařů přímo narodila a jak se říká „krev není voda“ a tak jsem stejně jako moji předkové psy doslova posedlá. Mezi psy jsem vyrůstala a byli mi vždy těmi nejvěrnějšími parťáky, posluchači dětských starostí, komplici při zlobení a nyní především průvodci životem a moudrými učiteli, kteří vědí co je v životě opravdu důležité. Mou chovatelskou náručí prošlo několik čistokrevných a výstavních psů různých plemen, včetně jednoho „voříška“. Ale propadla jsem kouzlu naháčů a především amerických bezsrstých teriérů.

 

  • Proč jste si vybrala zrovna …..  plemeno?

Na střední škole moje srdce doslova vzplálo k psím naháčům. Tehdy bylo nejobvyklejší bezsrsté plemeno čínský chocholatý pes. Připomínali mi malé koníky, kontrast elegantního těla a chocholky mi učaroval. Za pár let už jsem doma v náručí chovala malou psí holčičku s čírkem na hlavě – Kiwi. Mimochodem, jedním z důvodů pro pořízení naháče byl i častý výskyt alergií v naší rodině. Naháči sice mohou být pro alergiky skvělou alternativou, ale je lepší to ověřit dostatečným kontaktem. Když jsem se rozhodla, že naši smečku obohatí další psí člen, měla jsem tou dobou již diagnostikovanou alopecii (ztrátu vlasů). Naháč byla jasná volba! A naháči jsou mým tématem. Nejednou jsem dostala zpětnou rekaci, že se náš příběh stal inspirací někomu, kdo řeší podobnou životní situaci. 

  • Věnujete se nějakým aktivitám se svými psy a jakým? 

Se svými psy trávím veškerý svůj volný čas a někdy je beru s sebou do práce, kde je díky mým báječným kolegům atmosféra dogfriendly. Celoročně výletíme po celé ČR a občas zavítáme do zahraničí, třeba k moři či na zahraniční výstavu. Turistika se psem je naší vášní. V létě jsem já i moji psi rádi nejen v přírodě, ale hlavně u vody a břehy pozorujeme z paddleboardu.

Pravidelně organizuji setkání milovníků bezsrstých plemen psů, ve většině případů se jedná o procházky, ale také o víkendové pobyty, soutěže, ale také online události, jako například Tajný ježíšek. Součástí těchto akcí jsou ukázky sportů a edukativní složka, například první pomoc pro psy, nebo poradna s psím psychologem. Akcí se účastní nejen majitelé naháčů, jejich přátele s pejsky jiných plemen, ale také všichni ti, kteří chtějí psy bez srsti pohladit, poznat a třeba vyzkoušet, jestli na ně nemají alergii. I love naked je především přátelská platforma pro milovníky bezsrstých plemen psů. Oblast, která spojuje.

 

  • Co považujete za Váš největší kynologický úspěch?

Kromě několika výstavních úspěchů a úžasné komunity kolem I love naked, díky které se nám podařil dokonce zápis do České knihy rekordů – Nejvíve psů bezsrstých plemen na jenom místě, se aktuálně raduji z knihy, která nově vyšla v nakladatelství JAS a pojednává o plemenech psích naháčů a především o plemeni americký bezsrstý teriér. Doufám, že se stane součástí výbavičky nových majitelů štěňátek.

Ale za svůj největší kynologický úspěch bezesporu považuji, že mám zdravé a šťastné psy. V létě 2022 jsem si přivezla fenku amerického bezsrstého teriéra z Ukrajiny, nemusela jsem se rozhodovat dlouho – spojení příjemného s užitečným. Pomyslela jsem si „Pejskové za nic nemůžou.“ Naše parta se tedy opět rozrostla a funguje – to je úspěch.

i love naked horová

Organizátorka akcí Renata Horová se svými fenkami Sofi a Tao.

Foto: Jan Šimeček

i love naked horová

Šlofíček, Sofinka konečně doma
Foto: Jan Šimeček

i love naked horová

Hezké odpoledne v parku
Foto: Jan Šimeček

i love naked

S Tao, foto na obálku pro časopis Naše rodina.
Foto: Miroslav Martinovský

i love naked prochazky bezsrstych plemen psu

Naháčků není nikdy dost 😀
Foto: Jan Šimeček

i love naked marek matík

Dáreček od přátel z komunity I love naked. Autorkou ilustrace je Aneta Vančatová.
Foto: Marek Matík

i love naked paddleboard

S Tao na paddleboardu
Foto: Marek Matík

i love naked

Vánoce u Horů: Kiwi (fenka plemene čínský chocholatý pes), Tao, Sofi (fenky plemene americký bezsrstý teriér)

i love naked

Na návštěvě u Alenky Januškové, mazlení stěňátek čínských chocholatých psů 
Foto: Jan Šimeček

česká kniha rekordů ilovenaked

Rekord Nejvíce psů bezsrstých plemen na jednom místě je zapsán Agenturou Dobrý den v České knize rekordů.

Více po kliknutí ZDE.